A.) We use the famous equation proposed by Albert Einstein written below:
E = Δmc²
where
E is the energy of the photon
Δm is the mass defect, or the difference of the mass before and after the reaction
c is the speed of light equal to 3×10⁸ m/s
Substituting the value:
E = (1.01m - m)*(3×10⁸ m/s) = 0.01mc² = 3×10⁶ Joules
b) The actual energy may be even greater than 3×10⁶ Joules because some of the energy may have been dissipated. Not all of the energy will be absorbed by the photon. Some energy would be dissipated to the surroundings.
When an experiment happens in the USA and the test of the world read it conversions may go wrk v and think that the experiment is false

P=25x10^6 andF=750.So plug in everything to solve for A. which is 3x10^-5m^2 OR 0.3mm^2
Answer:

Explanation: Angular velocity is the number of revolutions made per unit time.
We convert the number of revolutions to radians and the time given in seconds to minutes,
Given;

Also,
60s = 1 min
hence

We now divide the number of revolution in radians by the time in minutes.

Answer:
Weight W = 392.4 N
Density
= 784.31 
Specific gravity S = 0.78431
Force required F = 10 N
Explanation:
Given data
Mass (m) = 40 kg
Volume (V) = 0.051 
Weight W = m × g
⇒ W = 40 × 9.81
⇒ W = 392.4 N
This is the weight of the methanol.
Density
= 
⇒
= 
⇒
= 784.31 
This is the density of the methanol.
Specific gravity (S) = 
⇒ 
⇒ S = 0.78431
This is the specific gravity of the methanol.
Force needed to accelerate this tank F = ma
⇒ F = 40 × 0.25
⇒ F = 10 N
This is the force required to accelerate the tank.