Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.
Answer:
1340.2MW
Explanation:
Hi!
To solve this problem follow the steps below!
1 finds the maximum maximum power, using the hydraulic power equation which is the product of the flow rate by height by the specific weight of fluid
W=αhQ
α=specific weight for water =9.81KN/m^3
h=height=220m
Q=flow=690m^3/s
W=(690)(220)(9.81)=1489158Kw=1489.16MW
2. Taking into account that the generator has a 90% efficiency, Find the real power by multiplying the ideal power by the efficiency of the electric generator
Wr=(0.9)(1489.16MW)=1340.2MW
the maximum possible electric power output is 1340.2MW
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials