Answer:
a. E(F)=0.875
b. 99.9976%
c. P(X=2)=0.1683
Step-by-step explanation:
a. We notice that this is a binomial distribution with the probability of success;

#We are given the sample size, n=7. The Expected value is calculated as:

Hence the expectation, E(F)=0.875
b. To calculate the probability of the range of F, we need to calculate all possible outcomes of F in the given sample;

Hence, the range of F is 99.9976%
c. The probability that F=2 is calculated using the binomial distribution function as:

Hence, the probability of F=2 is 0.1683
Answer:
r = 2 units
h= 36 units
Step-by-step explanation:
Given That:
Cones A and B both have volume cubic 48π units
The volume of a cone = 
So for cone A

Volume for cone B

Due to different dimensions;
Cone A has
radius = 6 units
height = 4 units
To determine the one possible radius and height for cone B;
we have






Therefore; the only possible way for this equation is :

If we are to check: we will realize that;

Therefore, the possible radius for the cone B = 2 units and height = 36 units. Hence from the question, we are told they both have the same volume of 48 π units.
Answer: A. 1
Step-by-step explanation:
sorry if im wrong
Answer: On a coordinate plane, a solid straight line with positive slope goes through (negative 8, 2) and (0, 6). Everything to the right of the line is shaded.
Step-by-step explanation:
Answer:
0% probability that it would take exactly 3.7 hours to construct a soapbox derby car
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Also, the probability of finding an exact value in the normal probability distribution is 0.
So
0% probability that it would take exactly 3.7 hours to construct a soapbox derby car