Answer: It has the highest number of hydroxide ions
Explanation: I took the review
Given:
magnesium = 0.941 gram piece
Magnesium oxide= 1.560 grams
Formula:
(magnesium / magnesium oxide) x 100 = % Mg
100% - % Mg = percent composition of each element
Solution:
(0.941g Mg) / (1.560g MgO)
= 0.603
= 60.3% Mg
100% - 60.3%
= 39.7%
39.7% is the percentage composition of each element.
The gas is NH₃.
H₂ doesn't dissolve readily in water, SO₂ gives an acidic solution in water.
The solid residue is Fe(OH)₂.
FeSO₄ and Na₂SO₄ are soluble in water.
The answer is C.
Answer:
86 mL
Explanation:
First find the moles of Pb (NO3)2
n=cv
where
c ( concentration)= 0.210 M
v ( volume in L) =0.05
n= 0.210 × 0.05
n= 0.0105
Using the mole ratio, we can find the moles of KCl by multiplying by 2
n (KCl) =0.0105 ×2
=0.021
v (KCl)= n/ c
= 0.021/ 0.244
=0.08606557377
=0.086 L
= 86 mL
Explanation:
The scale is pushing back up against her feet with the same amount of force but in negative direction.
This can be explain using Newton's third law of motion which states that "action and reaction are equal and opposite".
As the girl weight pulls down on the scale in a positive way with a force of 42N, the scale pulls back with an equal amount of force upward in another direction.
The net force here is zero this is why the scale is not damaged by her weight.
Learn more:
Force brainly.com/question/12978926
#learnwithBrainly