Answer:
$575
Explanation:
Given that,
Opening office supplies = $1,100
Closing office supplies = $475
Office supplies expense for the month = $1,200
Opening stock + Purchases - Closing stock = Consumption
$1,100 + Purchases - $475 = $1,200
$625 + Purchases = $1,200
Purchases = $1,200 - $625
= $575
Therefore, the amount of office supplies was purchased during February is $575.
Answer:
See the attached file below.
Explanation:
There's not much difference between IFRS and U.S. GAAP when it comes to business acquisition.
In accordance with IFRS, FB Corp. would do the following procedure:
(1) record the acquired assets and liabilities at fair value
(2) expense any acquisition related costs such as legal fees
(3) ignore post acquisition costs when determining the values at acquisition
(4) calculate goodwill as the difference between the net assets and the acquisition price less legal fees.
Answer:
<u>d) objective research</u>
<u>Explanation:</u>
We need to note that mention was made that the research was "<em>Carefully controlled." </em>Been carefully controlled shows that the research has an objective.
Furthermore, measuring the reactions of consumers at different salt levels makes the research factual and thus a decision could be made from the findings.
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210