When managers delegate work, three transfers occur. the three transfers are responsibility, authority, and accountability
The answer should be software programming
I hope this helps you!!!
Answer:
$11,560
$5666.661
Explanation:
Given the following :
Bill received from accountant = $17,000
This year's marginal tax rate = 32%
Next year's marginal tax rate = 37%
After tax return on investment = 11%
After tax cost of bill is paid in December :
Billed amount * this year's tax rate
$17,000 * ( 1 - 0.32)
= $17,000 * 0.68
= $11,560
B) After tax cost of bill was paid in January:
Billed amount * next year's tax rate * PV factor
From the present value factor table;
PV factor (1 years, 11%) = 0.9009
Hence,
$17,000 * 0.37 * 0.9009 = $5666.661
#16 is B because I know I’ve had that problem before
A profit and loss statement<span> will determine how well a business has done over the past year.The profit and loss statement is a financial statement which shows revenue, costs and all expenses that happened during a said period of time. Most companies do this quarterly or yearly. </span>