Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³
C. Sulfur and oxygen (non metals) forms a covalent bond while the magnesium (a metal) will react with both non metals to form an ionic bond
Answer:
100.52
Explanation:
from the ideal gas equation PV=nRT
for a given container filled with any ideal gas P and V remains constant.So T is also constant.R is as such a constant.
So n i.e no of moles will also be constant.
no of moles of Ar=3.224/40=0.0806
no of moles of unknown gas=0.0806
molecular wt of unknown gas=8.102/0.0806=100.52
A) Polymer is the general name of large units made of many smaller units (these would be called monomers). An example is starch, this is a carbohydrate polymer that is made up of smaller units (monomers) called glucose.