answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetradugi [14.3K]
1 year ago
9

Linda commutes a total of 54 miles to and from work every day. She needs a new car, and good gas mileage is important to her. Sh

e’s considering two models. The first model averages 30 miles per gallon, and the second averages 27 miles per gallon. How many gallons of gas will she save in a five-day work week if she buys the first car instead of the second car?
Mathematics
2 answers:
Alchen [17]1 year ago
8 0
The answer is 1 gallon.

Miles per gallon(mpg) is computed by dividing the distance traveled by the how many gallons used. So you can derive a formula for how many gallons you would use given the mpg. You will end up with:

gallon =  \frac{miles travelled}{miles per gallon}

The problem asks for how many gallons of gas she will safe in a five-day work work week. So first you need to compute how many miles that would be. 

54 miles/day x 5days =  270 miles

So in a five day work week, she will travel 270 miles.

Now to see how much gas she will save, compute how many gallons she will use up for each car, given the mpg of each and find the difference. 

First model:30 mpg

gallons = \frac{270miles}{30mpg}
gallons = 9g
 
This means that with the first model, she will have used up 9 gallons in a 5-day work week.

Second model: 27 mpg
g = \frac{270mi}{27mi/g}
g = 10g

This means that with the second model, she will have used up 10g in a 5-day work week. 

Now for the last bit. How much will she save? You can get that by getting the difference of how many gallons each car would have used up.

10gallons - 9gallons = 1g

So she would have saved 1 gallon of gas if she buys the first car instead of the second. 
 
jok3333 [9.3K]1 year ago
7 0
In a five-day work week Linda <span>commutes a total of 270 miles (5\cdot 54=270 miles).
</span>
If she <span>buys the first car, she will spend 270:30=9 gallons of gas and if she buys second car, she will spend 270:27=10 </span>gallons of gas.
So, she will save 1 gallon of gas in a five-day week
<span>if she buys the first car instead of the second car</span>
You might be interested in
In ABC, AB=5, BC=9, and AC=8. choose the angle measures in order from greatest to least.
shepuryov [24]
<span>angle measures in order from greatest to least.
<BAC, <ABC, <ACB

hope it help.</span>
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Wynona buys some new boots that are priced $85.79. She gets successive discounts of 10% followed by 5% off on the boots. The pur
ddd [48]

the correct answer is D

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
A- 5.57<br> B- 41<br> C-12<br> D-21.71
Kryger [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

If KM bisects angle NKL, the angle 3 is congruent to angle 4.  

We are given that angle 1 is congruent to angle 2, so that means that angle JKP is congruent to angle PKN.  By the definition of an angle bisector, we know then that angle NKM is congruent to angle MKL.  By the definition of a straight angle formed by opposite rays, all those angles named above add up to equal 180 degrees.  So if angle JKN = 8x + 2 and angle MKL = 3x + 5 and angles NKM and MKL are congruent, then angle NKL = 2(3x + 5) which is 6x + 10.  Again, if all those angles above add up to equal 180, then

8x + 2 + 6x + 10 = 180 and

14x + 12 = 180 and

14x = 168 so

x = 12.

Angle MKN = 3x + 5 so if x = 12, then

Angle MKN = 3(12) + 5 and

Angle MKN = 41 degrees

4 0
1 year ago
A researcher wants to determine if preschool attendance is associated with high school graduation for low-income students. She r
Alik [6]

Answer:

(C) Whether or not a subject attends preschool

Step-by-step explanation:

In research studies, variables are used to explain differences in another variable. The explanatory variable (also known as independent or predictor variable) is used to explain differences in the response variable (dependent or outcome variable).

<em>It is important to know that the explanatory variable is the variable that is manipulated by the researcher. </em>

The facts that are not being manipulated are the income of the children studied, and what happens after attending or not preschool program. The variable the researcher is manipulating is the assignation to groups that will or will not attend preschool. Therefore the correct answer is:

(C) Whether or not a subject attends preschool

I hope you find this information useful and interesting! Good luck!

3 0
1 year ago
David can proofread15 reports in an hour while Armando can proofread 37reports in an hour. If they have 400 reports to proofread
ycow [4]
Together, it would take them 6 hours
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a school health fair, individual pieces of fruit are placed in paper bags and distributed to students randomly. there are 20
    9·1 answer
  • Estimate the value of 50.75 x 0.18<br> Estimate the value of 196 divided by 0.499
    7·2 answers
  • Find the average value of the function i = 15(1 - e1/2t) from t = 0 to t = 4. A. 7.5(1 + e-2) B. 7.5(2 - e-2) C. 7.5(2 + e-2) D.
    7·1 answer
  • A survey of eating habits showed that approximately
    6·1 answer
  • A summer camp has 84 girls and 105 boys.
    13·1 answer
  • An engineer measures the peak current (in microamps) when a solution containing an amount of nickel (in parts per 106 ) is added
    7·1 answer
  • Which graph shows the solution to the system of linear inequalities? y ≥ 2x + 1 y ≤ 2x – 2
    6·1 answer
  • Leon throws a ball off a cliff. The graph represents a relation that models the ball’s height, h, in feet over time, t, in secon
    8·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • An object is thrown from a height of 5 in. After 2 s, the object reaches a maximum height of 9 in, and then it lands back on the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!