Answer:
(i) 0.15708
(ii) 0.432488
(iii) 3
Step-by-step explanation:
Given that, 99% of people who fracture or dislocate a bone see a doctor for that condition.
There is only two chance either the person having fracture or dislocation of bone will either see the doctor or not.
As per previous data, if one person got a fracture or dislocation of bone, the chance of seeing the doctor is 0.99. Assuming this chance is the same for every individual, so the total number of people having fractured or dislocated a bone can be considered as Bernoulli's population.
Let p be the probability of success represented by the chances of not seeing a doctor by any one individual having fractured or dislocated a bone.
So, p=1-0.99=0.01
According to Bernoulli's theorem, the probability of exactly r success among the total of n randomly selected from Bernoulli's population is

(i) The total number of persons randomly selected, n=400.
The probability that exactly 5 of them did not see a doctor
So, r=5 , p=0.01
Using equation (i),


=0.15708
(ii) The probability that fewer than four of them did not see a doctor





(iii) The expected number of people who would not see a doctor


=3
First, note that for angles LMP and NMP you have

If
is
more than
then

Now, since
you have

Therefore,

Answer: 
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that two well-known aviation training schools are being compared using random samples of their graduates
Fly more academy 70 of 140
Blue Yonder 104 of 260
Combined pass = (70+104) out of (140+260)
a) Pooled proportion=
b) H0: p1 = p2
Ha: p1 ≠p2
(two tailed test)
p difference= 
std error for difference (using pooled proportion) = 
Test statistic = p difff/std error = 4.034
c) Critical value for 0.05 is 1.96
d) p value is < 0.005
Since p < 0.05 our significant level we reject H0
There is significant difference between the two proportions.
Answer:
Una relación lineal es de la forma:
y = a*x + b.
donde a es la pendiente y b es la ordenada al origen.
en este caso, y es el precio de la camioneta, x es el numero de años que pasaron, a es la razon de depreciación de la camioneta y b es el precio inicial de la camioneta, b = $42,000.
Sabemos que después de 5 años, el precio de la camioneta es 21,000, entonces podemos resolver:
$21,000 = a*5 + $42,000
a*5 = $21,000 - $42,000 = -$21,000
a = -$21,000/5 = -$4,200
Esto significa que el precio decae $4,200 por año