N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer:
...1
...2
Explanation:
The ternary constant is given by the following equation:
The symbol XiXi, where XX is an extensive property of a homogeneous mixture and the subscript ii identifies a constituent species of the mixture, denotes the partial molar quantity of species ii defined by
![M_{i} = [\frac{d(nM)}{dn_{i} }]_{P,t,n,j}](https://tex.z-dn.net/?f=M_%7Bi%7D%20%20%3D%20%5B%5Cfrac%7Bd%28nM%29%7D%7Bdn_%7Bi%7D%20%7D%5D_%7BP%2Ct%2Cn%2Cj%7D)
This is the rate at which property X changes with the amount of species i added to the mixture as the temperature, the pressure, and the amounts of all other species are kept constant. A partial molar quantity is an intensive state function. Its value depends on the temperature, pressure, and composition of the mixture.
In a multi phase system (in this case, a ternary system), the components resolved give:

and 
Answer:
Explanation:
A <em>combustion reaction</em> is the reaction with oxygen along with the release of energy in form of heat or light.
Organic compounds (like CH₄) undergo combustion forming water and CO₂.
The combustion reaction of CH₄ is:
Hence, the first equation from the choices is not showing the combustion reaction of CH₄.
Not only organic compounds can undergo combustion. Metals and no metals can undergo combustion, i.e. metals and no metals can react with oxygen releasing light or heat.
The reaction of copper and oxygen (second choice) is a combustion reaction:
The formation of water (2H₂ + O₂ → 2H₂O) is other example of a combustion reaction where no organic compounds are involved.
On the other hand, the other two equations from the choice list are not reactions with oxygen, so they do not show combustion reactions.
Answer:
The freezing point will be 
Explanation:
The depression in freezing point is a colligative property.
It is related to molality as:

Where
Kf= 
the molality is calculated as:




Depression in freezing point = 
The new freezing point = 