Answer:
its c
Step-by-step explanation:
By the converse of the hinge theorem, mAngleS > mAngleC.
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "e.Based on the probability of a cure and the cost of treatment, both plans are equivalent, so either can be selected. <span>Suppose two drugs are routinely used for treatment of a particular kidney disorder. Drug 1 is known to cure the disease 85% of the time and costs $90.</span>
After the 25% discount the vase would cost $18.00
Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
Answer: First option is correct.
Step-by-step explanation:
Enrollment month Actual Predicted Residual
January 500 8 4
February 400 15 -1
March 550 15 -1
April 13 12 -1
May 16 17 -1
June 14 15 -1
Since we know that
Residual value = Actual value - Predicted value
Sum of residuals is given by

since we can see that sum of residual is more than 0.
So, it can't be a good fit .
Hence, No, the equation is not a good fit because the sum of the residuals is a large number.
Therefore, First option is correct.