Answer:
Width of the arch = 105 m
Step-by-step explanation:
Function representing the width of the arch,
f(x) = -0.016(x - 52.5)² + 45
where x = width of the base of the arch or horizontal distance from arch's left end
f(x) = vertical distance of the arch
From the given quadratic function, vertex of the parabola is (52.5, 45).
Coordinates of the vertex represents,
Height of the arch = 45 m
Half of the horizontal distance from the left end = 52.5 m
Therefore, width of the bridge = 2(Half the width of the bridge from left end) = 2×52.5
= 105 m
Therefore, given bridge is 105 m wide.
Answer:
The sign is buried 0.60 of a meter below the ground.
Step-by-step explanation:
Answer:
Im not too sure given yopur formatting, but I believe you meant this: -((3/8)/(-1/4))
therfore, the answer is: 3/2
Step-by-step explanation:
You can seperate the two fractions as 3/8 divided by -1/4, which is equal to 3/8 * 4/-1, simply multiply across to get 12/-8, which simplifies to -3/2. Flip the sign to get 3/2
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "e.Based on the probability of a cure and the cost of treatment, both plans are equivalent, so either can be selected. <span>Suppose two drugs are routinely used for treatment of a particular kidney disorder. Drug 1 is known to cure the disease 85% of the time and costs $90.</span>