To find the circumference, you will use the formula for finding circumference of a circle.
I used the true value of pi for the calculations.
C = pi x d
pi x 27.13
C = 85.77mm
Ok so the ratio is ... 5/12 (every 5 months out of 12 in on year, the main dish is on the cover)
All you have to do is multiply the top # and bottom # in the fraction by 5.
5*5 = 25
5*12 = 60
In 5 years, there are 60 months. During that time, a main dish will be on the cover 25 times.
Answer:
-5 / 8 - -4 / 8 equals the approximate estimate notation of 58.7
Answer:
1) 120
2) E (Z) = 12 and Variance of Z = 90
a) 5 liters
Step-by-step explanation:
1. We can find this by suing combinations.
Here n= 10 and r= 3 so n C r
= 10 C 3= 120
2. E(X) = 8 and E(Y) = 3
Z = 2X - 3Y +5
E(Z ) = 2 E (X) - 3(E)(Y) +5 ( applying property for mean)
= 2(8) - 3(3)+ 5 = 16+5-9= 21-9= 12
V(X) = 9 and V(Y) = 6.
V(Z) = E(Z )²- V(X) *V(Y) (applying property for Variance for two variables )
= 144- 54= 90
3. 55 liters contain adulterated milk in 7: 4.
So it contains 4/ 11*55= 20 liters of water
But we want to make it a ratio of 7:6
the water will be 6/13 *55= 25.38 when rounded gives 25 liters of water
So 25- 20 = 5 liters must be added to make it a ratio of 7:6
Answer:
36c^3m^3x^2
Step-by-step explanation:
- you first multiply 3 cm by 4 cm by 3 cm to get 36 cm.
- its mass in air and its effective mass when submerged in water (density = 1 gram per cubic centimeter).
- 1.0 g/cm3
- then you get the answer 36c^3m^3x^2