Answer:
C
green traveled les distance but still ended up in the same location as red
We assume that this gas is an ideal gas. We use the ideal gas equation to calculate the amount of the gas in moles. It is expressed as:
PV = nRT
(672) (1/760) (36.52) = n (0.08206) ( 68 +273.15)
n = 1.15 mol of gas
Hope this answers the question. Have a nice day.
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor
1) Balanced chemical reaction:
2H2 + O2 -> 2H20
Sotoichiometry: 2 moles H2: 1 mol O2 : 2 moles H2O
2) Reactant quantities converted to moles
H2: 5.00 g / 2 g/mol = 2.5 mol
O2: 50.0 g / 32 g/mol = 1.5625 mol
Limitant reactant: H2 (because as per the stoichiometry it will be consumed with 1.25 mol of O2).
3) Products
H2 totally consumed -> 0 mol at the end
O2 = 1.25 mol consumed -> 1.5625 mol - 1.25 mol = 0.3125 mol at the end
H2O: 2.5 mol H2 produces 2.5 mol H2O -> 2.5 mol at the end.
Total number of moles: 0.3125mol + 2.5 mol = 2.8125 mol
4) Pressure
Use pV = nRT
n = 2.8125
V= 9 liters
R = 0.082 atm*lit/K*mol
T = 35 C + 273.15 = 308.15K
p = nRT/V = 7.9 atm