As per given conditions there are two directions along which forces are acting
1. Net force along left direction is given as

2. Net force towards right direction is given as

now since the two forces here in opposite direction so here we will have net force given as



so here net forces must be 440 N towards right
Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.