Ok so let me help you like this: We need to understand first that <span>The basketball has a higher speed, that means that the tennis ball will never catch up. so what we need to use is the formula
</span>Vr=Vb--Vt
<span>=0.5-0.25=0.25
</span>So the speed is <span>0.25m/s
Hope this is useful</span>
Answer:
=Barlow by 181 boys
Step-by-step explanation:
lets calculate the no of boys in Barlow
=4/9×873=388
388 boys
in Willow school
to bet no of boys
3/3-2/3=1/3
1/3×620=207(in a calculator it will give you decimals so i rounded of to the nearest whole no.)
388-207=181
Let r = usual driving rate
let t = usual driving time
We need to figure out t
The distance she covers in her usual time at her usual rate is r*t
The distance she covers in her new time at her new rate is:
(1+t)*((2/3)r)
Set this equal to each other and solve for t.
rt = (2/3)r + (2/3)rt
(1/3)rt = (2/3)r
(1/3)t = (2/3)
t = 2
So her usual time is 2 hours. (There's probably a faster way to do this)
Answer:
what's the rest of the question
Step-by-step explanation:
:/
The answer would be C) As the number of hours of studying increases, test scores increase because the scatterplot has a cluster that increases from left to right.
Any questions? Ask me in the comments bellow.
Hope this helps. :)