Answer: (a) The gravitational force on the object at the North Pole of Neptune is 51.7N
(b) The apparent weight of the object at Neptune's equator is 50.4N
Explanation: Please see the attachments below
Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
At focus
Explanation:
A concave mirror is converging in nature. In a mirror, concave in nature, the rays which are parallel to the principal axis are supposed to be coming from very large distances or we assume the source to be placed at infinity for such rays which are parallel to the principal axis.
These rays, parallel to the principal axis, coming from infinity, converges at the focus of the mirror concave in nature after reflecting from the concave mirror
Refer to the diagram shown below.
i = the current in the circuit., A
R₁ = the internal resistance of the battery, Ω
R₂ = the resistance of the 60 W load, Ω
Because the resistance across the battery is 8.5 V instead of 9.0 V, therefore
(R₁ )(i A) = 9 - 8.5 = (0.5 V)
R₁*i = 0.5 (10
Also,
R₂*i = 9.5 (2)
Because the power dissipated by R₂ is 60 W, therefore
i²R₂ = 60
From (2), obtain
i*9.5 = 60
i = 6.3158 A
From (1), obtain
6.3158*R₁ = 0.5
R₁ = 0.5/6.3158 = 0.0792 Ω = 0.08 Ω (nearest hundredth)
Answer: 0.08 Ω
we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes