Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

The sentence can be completed as follows:
<span>The motion of an object moving with uniform circular motion is always tangential to the circle, so the speed of an object moving in a circle is known as tangential speed.
The object moves by uniform circular motion due to the presence of a force (called centripetal force) pointing toward the center of the circle. Due to the presence of this force, the object experiences an acceleration (called centripetal acceleration) that makes the object turning in a circle. This centripetal acceleration changes only the direction of the velocity of the object, not its magnitude, which is called tangential speed and it is constant.</span>
Answer:

Explanation:
Given that initially ball moves in the horizontal direction ,it means that the velocity in the vertical direction is zero.
Horizontal distance = 13 m
Vertical distance = 57 cm
Lets take time to cover 57 cm distance in vertical direction is t.
We know that g is the constant acceleration in the vertical direction so we can apply the equation of motion in the vertical direction.

Here 
S= 57 cm

t=0.34 s
Now in the horizontal direction

Here x=13 m
t= 0.34 s
So


So the initial speed of ball is 38.13 m/s.