Answer:
2 that is Calcium (Ca) and Manganese (Mn)
Explanation:
Add dithizone in chloroform and look for a red complex formation.
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
Answer : The process is not spontaneous.
Explanation :
As, we know that:
Change in entropy = Change in entropy of system + Change in entropy of surrounding
As we are given in question, the entropy of surroundings decrease by the same amount as the entropy of the system increases.
For the given reaction to be spontaneous, the total change in entropy should be positive.
Given :
Entropy change of system = +125J/K
Entropy change of surroundings = -125J/K
Total change in entropy = Entropy change of system + Entropy change of surroundings
Total change in entropy = 125 J/K + (-125 J/K)
Total change in entropy = 0
The process is at equilibrium because the entropy change is equal to zero. So, the process is not spontaneous.
Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).