Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.