answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
2 years ago
7

Karen finished watching a movie at 1:00 PM. The movie lasted 1 hour 38 minutes. at what time Karen started watching the movie. -

11:32am -1232pm -2:48pm -11:42am
Mathematics
2 answers:
Andrew [12]2 years ago
6 0

The correct answer would be 11:32am. i hope this helps!

____ [38]2 years ago
4 0
The movie started at 11:32 AM.

You can figure it out by adding 38 to 11:32 and getting 12:60 which is equal to 1:00
You might be interested in
Ming used the calculations shown to find out how much he would spend on 6 pounds of ground beef if 10 pounds of ground beef cost
Angelina_Jolie [31]

Answer:

He determined pounds per dollar by dividing 10 by 25 but wrote the unit rate as a dollar value.

Step-by-step explanation:

Given

\frac{10\ pounds}{\$25} = \frac{10\ pounds}{25} / \frac{\$25}{25} = \frac{0.4}{1}

Unit\ Price = 40\ cents

40\ cents * 6 = \$2.40

Required

Determine Ming's error

Ming's error is from here

\frac{10\ pounds}{\$25} = \frac{10\ pounds}{25} / \frac{\$25}{25} = \frac{0.4}{1}

He calculated the unit rate as pound per dollar.

So, after calculating the unit rate, the unit should be:

Unit\ Rate = 0.4\ pound/\$

But instead, he solved as:

Unit\ Rate = \$0.4/ pound

<em>Hence, (a) is correct</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which graph could represent a car that begins by increasing its speed, then travels at a constant speed, and then decreases its
Savatey [412]
The graph would almost look like this

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suma a 10 numere naturale nenule pare este 108.aratati ca doua dintre numere sunt egale
Elenna [48]
Your answer that you are looking for is 108.
5 0
2 years ago
1600 dollars is placed in an account with an annual interest rate of 5.25%. How much will be in the account after 25 years, to t
Andru [333]

Step-by-step explanation:

Exponential Functions:

y=ab^x

y=ab

x

a=\text{starting value = }1600

a=starting value = 1600

r=\text{rate = }5.25\% = 0.0525

r=rate = 5.25%=0.0525

\text{Exponential Growth:}

Exponential Growth:

b=1+r=1+0.0525=1.0525

b=1+r=1+0.0525=1.0525

\text{Write Exponential Function:}

Write Exponential Function:

y=1600(1.0525)^x

y=1600(1.0525)

x

Put it all together

\text{Plug in time for x:}

Plug in time for x:

y=1600(1.0525)^{25}

y=1600(1.0525)

25

y= 5750.0628984

y=5750.0628984

Evaluate

y\approx 5750.06

y≈5750.06

3 0
2 years ago
Altitude above sea level is given in positive values and below sea level is given in negative values. Which situation describes
grin007 [14]
A because if he started at negative ten you would add the 10 he increased. When you add those two together you get 0.

-10+10=0
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If cos Θ = square root 2 over 2 and 3 pi over 2 &lt; Θ &lt; 2π, what are the values of sin Θ and tan Θ?
    7·2 answers
  • Dara is building a plant stand. She wants to stain the plant stand, except for the bottom of the larger prism. Find the surface
    9·2 answers
  • The Breaker's Manufacturing Company makes 80% of a particular sensor, the Cartin Company makes 15% of them, and the Flutes Compa
    12·1 answer
  • Marie will earn $15 per hour at a new job. During training, she will earn $10 per hour. What percent of Marie’s regular hourly r
    5·1 answer
  • Maisie has saved up $50 to buy concert tickets, but the tickets cost $125. She is able to earn $15 per day by walking her neighb
    12·2 answers
  • Carolyn has $2.55 in her purse in nickels and dimes. The number of nickels is nine less than three times the number of dimes. Fi
    8·1 answer
  • Ali picked 3 numbers out of a hat.
    12·2 answers
  • Given that a function, g, has a domain of -20 ≤ x ≤ 5 and a range of -5 ≤ g(x) ≤ 45 and that g(0) = -2 and g(-9) = 6, select the
    10·1 answer
  • Wyatt went to soda city to get vegetables for herself and her friends. She collected $30 and boxes are $10 each. Fill in the equ
    5·1 answer
  • The store sells a 9 ounce jar of mustard for $1.53 and a 15 ounce for $2.55 explain whether the cost of the mustards have the sa
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!