The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.
option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).
<u>Step-by-step explanation:</u>
We have , The given expression as Three-fourths x = negative 6 , which can be written as
. Now in order to solve this equation in one step , we must notice that coefficient of x must be 1 but it's
, Let's make coefficient of x as 1 by multiplying both side of equations by 4/3:

⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, x= -8 & correct option to solve the equation Three-fourths x = negative 6 for x in one step is <u>option A i.e. Three-fourths (four-thirds) x = negative 6 (four-thirds).</u>
Answer: 0.0668
Step-by-step explanation:
Given: Mean : 
Standard deviation : 
The formula to calculate z-score is given by :_

For x= 4 minutes , we have

The P-value = 
Hence, the probability that on a given run, the time will be 4 minutes or less = 0.0668