Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls
Answer:
The pH of the buffer is 7.0 and this pH is not useful to pH 7.0
Explanation:
The pH of a buffer is obtained by using H-H equation:
pH = pKa + log [A⁻] / [HA]
<em>Where pH is the pH of the buffer</em>
<em>The pKa of acetic acid is 4.74.</em>
<em>[A⁻] could be taken as moles of sodium acetate (14.59g * (1mol / 82g) = 0.1779 moles</em>
<em>[HA] are the moles of acetic acid (0.060g * (1mol / 60g) = 0.001moles</em>
<em />
Replacing:
pH = 4.74 + log [0.1779mol] / [0.001mol]
<em>pH = 6.99 ≈ 7.0</em>
<em />
The pH of the buffer is 7.0
But the buffer is not useful to pH = 7.0 because a buffer works between pKa±1 (For acetic acid: 3.74 - 5.74). As pH 7.0 is out of this interval,
this pH is not useful to pH 7.0
<em />
Answer:
Explanation:
In 150 ml of .06 g / ml solution , gram of iodine = 150 x .06 g = 9 g
Let volume of given concentration of .12 g / ml required be V
In volume V , gram of iodine = V x .12 g
According to question
V x .12 = 9 g
V = 9 / .12 = 75 ml
So, 75 ml of .12 g/ml will be taken and it is diluted to the volume of 150 ml to get the solution of required concentration .
Answer:
8 Silicon atom are present in unit cell.
16 oxygen atoms are present unit cell.
Explanation:
Number of atoms in unit cell = Z =?
Density of silica = tex]2.32 g/cm^3[/tex]
Edge length of cubic unit cell = a = 0.700 nm = 

Molar mass of Silica = 
Formula used :
where,
= density
Z = number of atom in unit cell
M = atomic mass
= Avogadro's number
a = edge length of unit cell
On substituting all the given values , we will get the value of 'a'.
1 silicon is 2 oxygen atoms. then 8 silicon atoms will be 16 oxygen atoms.