The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J
If you are asking what the volume of the cube is it would be 20.3 - 17.5 ml so 2.8 ml.
Answer:
625000 N/ m
Explanation:
m= 20 kg
v= 30 m/s
x= 12 cm
k = ?
Here when the mass when hits at spring its speed is
Vi= 30 m/s
Finally it comes to rest after compressing for 12 cm
i-e Vf = 0 m/s
Distance= S= 12 cm = 0.12 m
using
2aS= Vf2 - Vi2
==> 2a ×0.12 = o- 30 × 30
==> a = 900 ÷ 0.24 = 3750 m/sec2
Now we know;
F = ma
F= -Kx
==> ma= -kx
==> 20 × 3750 = -K × 0.12
==> k = 625000 N/ m
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson