Answer:
0.087976 Nm
Explanation:
The magnetic torque (τ) on a current-carrying loop in a magnetic field is given by;
τ = NIAB sinθ --------- (i)
Where;
N = number of turns of the loop
I = current in the loop
A = area of each of the turns
B = magnetic field
θ = angle the loop makes with the magnetic field
<em>From the question;</em>
N = 200
I = 4.0A
B = 0.70T
θ = 30°
A = π d² / 4 [d = diameter of the coil = 2.0cm = 0.02m]
A = π x 0.02² / 4 = 0.0003142m² [taking π = 3.142]
<em>Substitute these values into equation (i) as follows;</em>
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 sin30°
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 x 0.5
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70
τ = 0.087976 Nm
Therefore, the torque on the coil is 0.087976 Nm
Answer:
The magnitude of change in momentum is (2mv).
Explanation:
The momentum of an object is given by the product of mass and velocity with which it is moving.
Let the mass of ball is m. A tennis player smashes a ball of mass m horizontally at a vertical wall. The ball rebounds at the same speed v with which it struck the wall.
Initial speed of the ball is v and final speed, when it rebounds, is (-v). The change in momentum is given by :
p = final momentum - initial momentum

So, the magnitude of change in momentum is (2mv).
Answer:
Answer:
Explanation:
It means that out of 20 students, 3 males and 1 female were digital screen addicts because they were getting dangerous amount of blue light. Thus couldn't feel calming sensation that a human feels while seeing blue light. The rest students were getting balanced blue light. So they were getting relaxed feeling while being exposed to blue light.
Answer:

Explanation:
Let assume that cooling water works under a pressure of 1 atmosphere. The time required to boil half of the water is determined by the First Law of Thermodynamics:
![\dot Q \cdot \Delta t = m \cdot [c_{p,w}\cdot (T_{2}-T_{1})+h_{fg}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cdot%20Q%20%5Ccdot%20%5CDelta%20t%20%3D%20m%20%5Ccdot%20%5Bc_%7Bp%2Cw%7D%5Ccdot%20%28T_%7B2%7D-T_%7B1%7D%29%2Bh_%7Bfg%7D%5D)
![\Delta t = \frac{m\cdot [c_{p,w}\cdot (T_{2}-T_{1})+h_{fg}]}{\dot Q}](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20t%20%3D%20%5Cfrac%7Bm%5Ccdot%20%5Bc_%7Bp%2Cw%7D%5Ccdot%20%28T_%7B2%7D-T_%7B1%7D%29%2Bh_%7Bfg%7D%5D%7D%7B%5Cdot%20Q%7D)
![\Delta t = \frac{(2.25\times 10^{5}\,kg)\left[\left(4.186\,\frac{kJ}{kg\cdot ^{\textdegree}C} \right)\cdot (100\,^{\textdegree}C - 10\,^{\textdegree}C)+2256.5\,\frac{kJ}{kg} \right]}{200000\,kW}](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20t%20%3D%20%5Cfrac%7B%282.25%5Ctimes%2010%5E%7B5%7D%5C%2Ckg%29%5Cleft%5B%5Cleft%284.186%5C%2C%5Cfrac%7BkJ%7D%7Bkg%5Ccdot%20%5E%7B%5Ctextdegree%7DC%7D%20%5Cright%29%5Ccdot%20%28100%5C%2C%5E%7B%5Ctextdegree%7DC%20-%2010%5C%2C%5E%7B%5Ctextdegree%7DC%29%2B2256.5%5C%2C%5Cfrac%7BkJ%7D%7Bkg%7D%20%5Cright%5D%7D%7B200000%5C%2CkW%7D)
