In would say that you may have water in your brakes which may have gotten in the brake lines or in the brake discs so that could cause the brakes to malfunction due to driving through the pools of water so the brakes should be examined as soon as possible.
The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.
U = 0, initial upward speed
a = 29.4 m/s², acceleration up to 3.98 s
a = -9.8 m/s², acceleration after 3.98s
Let h₁ = the height at time t, for t ≤ 3.98 s
Let h₂ = the height at time t > 3.98 s
Motion for t ≤ 3.98 s:
h₁ = (1/2)*(29.4 m/s²)*(3.98 s)² = 232.854 m
Calculate the upward velocity at t = 3.98 s
v₁ = (29.4 m/s²)*(3.98 s) = 117.012 m/s
Motion for t > 3.98 s
At maximum height, the upward velocity is zero.
Calculate the extra distance traveled before the velocity is zero.
(117.012 m/s)² + 2*(-9.8 m/s²)*(h₂ m) = 0
h₂ = 698.562 m
The total height is
h₁ + h₂ = 232.854 + 698.562 = 931.416 m
Answer: 931.4 m (nearest tenth)
Answer:
The change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J
Explanation:
Potential Energy: This is the energy possessed by a body, due to its change in position in the gravitational field. The unit of potential energy is Joules (J)
From the question,
Change in gravitational potential energy = Energy of the hiker at the top of Mt. Whitney - Energy of the hiker at the floor of Death valley.
ΔEp = mgh₂ - mgh₁
ΔEp = mg(h₂-h₁)........................... Equation 1
Where ΔEp = change in Potential Energy of the hiker, m = mass of the hiker, g = acceleration due to gravity, h₁ = lowest point in Death valley, h₂ = Elevation of Mt. Whitney.
Given: m = 65.0 kg, h₁ = -85 m ( because is a valley), h₂ = 4420 m,
Constant: g = 9.8 m/s²
Note: The h₁ is negative because is below sea level.
Substituting into equation 1
ΔEp = 65×9.8×[4420-(-85)]
ΔEp = 637(4420+85)
ΔEp = 637(4505)
ΔEp = 2869685
ΔEp = 2869685 J.
Thus the change in gravitational potential energy of the hiker = 2869685 J