Answer:
0.7743
Step-by-step explanation:
Mean of age = u = 26 years
Standard Deviation =
= 4 years
We need to find the probability that the person getting married is in his or her twenties. This means the age of the person should be between 20 and 30. So, we are to find P( 20 < x < 30), where represents the distribution of age.
Since the data is normally distributed we can use the z distribution to solve this problem. The formula to calculate the z score is:

20 converted to z score will be:

30 converted to z score will be:

So, now we have to find the probability that the z value lies between -1.5 and 1.
P( 20 < x < 30) = P( -1.5 < z < 1)
P( -1.5 < z < 1 ) = P(z < 1) - P(z<-1.5)
From the z-table:
P(z < 1) = 0.8413
P(z < -1.5) =0.067
So,
P( -1.5 < z < 1 ) = 0.8413 - 0.067 = 0.7743
Thus,
P( 20 < x < 30) = 0.7743
So, we can conclude that the probability that a person getting married for the first time is in his or her twenties is 0.7743
Answer:
Yes, between 0.84 seconds and 0.85 seconds after the shot is launched.
Step-by-step explanation:

But, the shot is made before two tenths of a second or 0.2 seconds therefore modified equation for ball height is :

Now for the shot to be blocked,the height of shot blocker must be greater than the height of the ball which is shot before 0.2 seconds :

Hence, the shot was blocked between 0.84 and 0.85 seconds after the shot is launched.
Answer:
3/1
Step-by-step explanation:
you start off with finding one third of 1221
once you find the answer you make a fraction 1221/407
you simplify this faction as low as it goes and then you have your ratio
you can write it in multiple forms
3/1
3:1
3 is to 1
The y-intercept of the line is (0, -2), the x-intercept is (8, 0). the slope of the line is in fact 1/4
so your answer is C.
hope this helps, God bless!