570/8.5=67.0 58... you only have to take the natural part, si the answer is 67 students
3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
Answer:
Ceiling effect
Explanation:
A ceiling effect takes place when the test items are not challenging enough for a group of individuals. Thus, the test score will not increase for a subsample of people who may have improved because they have already attained the highest score that can be achieved on that test.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL