Answer:
0.129g MgCl2
Explanation:
For this we need to understand the concept of molarity.
Molarity is number of moles of solute/litres of solution
M=n/L
Here we are given molarity of 0.054M and volume of 25ml. we just plug this in formula to find moles of MgCl2
0.054=x/(25/1000) (we divided 25 by 1000 to convert it to litres of solution)
x=0.00135 moles of MgCl2 (we are not done yet the question asks for grams so to convert to grams we multiply by molar mass of MgCl2.)
0.00135molesMgCl2 x 95.211g MgCl2/1molMgCl2
= 0.129g MgCl2
Answer:
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg
Explanation:
Given:
Water temperature = 22°C
Pressure inside the tube = 715 mmHg
Find:
Pressure of hydrogen gas
Computation:
Using vapor pressure of water table
Water pressure at 22°C = 19.8 mmHg
Pressure inside the tube = Pressure of hydrogen gas + Water pressure at 22°C
715 = Pressure of hydrogen gas + 19.8
Pressure of hydrogen gas = 715 - 19.8
Pressure of hydrogen gas = 695.2 mmHg
Answer:
Check Explanation
Explanation:
First Sentence
The Heat of a reaction is given as the heat content/heat of formation/enthalpies of the products minus the heat content/heat of formation/enthalpies of the reactants.
ΔH = H(products) - H(reactants)
Second Sentence
If the potential energy diagram has the product(s) having a higher potential energy than the reactant(s), then the reaction is an endothermic reaction (this is why the reaction absorbs heat from the surroundings to try to make up for the lack of potential energy of the reactants) and the sign on the enthalpy change is visibly positive since H(products) > H(reactants)
Third Sentence
If the potential energy diagram has the reactant(s) having a higher potential energy than the product(s), then the reaction is an exothermic reaction (this is why the reaction releases heat to the surroundings to try to take care of the higher potential energy of the reactants) and the sign on the enthalpy change is visibly negative since H(reactants) > H(products).
Hope this Helps!!!
Answer:

Explanation:
Given the amount of heat absorbed and the amount of substance in moles, we may calculate the heat of vaporization. Heat of vaporization is defined as the amount of heat per 1 mole of substance required to evaporate that specific substance.
Based on the value of heat of vaporization, we will identify the substance. Firstly, let's calculate the heat of vaporization:

Secondly, let's use any table for heat of vaporization values for substances. We identify that the heat of vaporization of
is 18.7 kJ/mol