Answer:
A.
Step-by-step explanation:
we are going from a large shape to a smaller shape. the proof is that the side lengths go down from 7m to 0.5m. so, it is a reduction.
and the scaling factor s ? what do we need to multiply the original side lengths with to get the new ones ?
7 × s = 0.5 = 1/2
s = (1/2)/7 = (1/2)/(7/1) = (1×1)/(2×7) = 1/14
=> answer A is correct
Answer:
21
Step-by-step explanation:
7.41 / 0.13 = 57
57 - 15 = 42
42 / 2 = 21
21, 36
They are both correct in their computation
(28.5-28.5(.3))+.1(28.5-28.5(.3))=$21.945
28.5(.7)(1.1)=$21.945
And since they each have $22 to spend, they have enough to purchase the book.
Answer: The horizontal asymptote y = 10 means that the final concentration will always be greater than 10%.