Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
The density of the substance is the ratio of its mass over the space it occupies. In mathematical equation, this can be expressed as,
ρ = m / v
where ρ is density, m is mass, and v is volume.
Substituting the known values from the given,
ρ = (45 g) / (8 cm³)
ρ = 5.625 g/cm³
<em>ANSWER: 5.625 g/cm³</em>
Answer:
V0=27.4 m/s; t=0.8 s
Explanation:
Final position y=37.0 m, time = 2.3 s; Initial position is set to be zero. We calculate the initial speed with the kinematics equation:
We solve for initial speed

Now, using the same expression we estimated time to first reach 18.5 m :
Second order equation with solutions
t1=0.8 s and t2=4.8 s
The first time corresponds to the first reach.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The strain experienced by the specimen is 0.00116 which is option A
Explanation:
The explanation is shown on the second uploaded image
The answer:
the relationship between elementary charge, potential difference and electrical potential energy is given by
E= qV
E: lectrical potential energy
q: elementary charge
V: potential difference
but we have e=abs val(q)=3
so we have E= qV=3ex4.5V=<span>13.5 eV
</span>
the answer is <span>(4)13.5 eV</span>