Found the choices. Pls see attachment.
The statements that explains this phenomenon are:
1) DNA contains adenine as one of its nitrogenous bases.
2) DNA has a double-stranded structure that ensures an accurate mechanism of duplication.
Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!