Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
<span>4x2 +5x - 2 -x2 +3x +5
Simplified: 3x2 + 8x +3
In order to determine the difference in size, you must subtract the perimeter of the smaller rectangle from the perimeter of the larger rectangle.</span>
HEY THERE !!
GIVEN :- Maria has 14 pencils, Ted has 9 pencils, Tom has 12 pencils, Lucinda has 13 pencils, and Jumana has 12 pencils.
The sum of all pencils are 60 and the number of persons are 5 .
So 60/5= 12
The no. of pencil which every person has after redistribution is 12 .
HOPE IT HELPED YOU.
First we find the area 10 x 21 = 210 then we multiply 210 x .70 and we get 147.00 total cost. d. 147.00