<span>The <u>correct answer</u> is:
This is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.
Explanation<span>:
f(p) is defined as the average number of days a house stays on the market before being sold for price p (given in $1000).
We want f(150); this means p=150. Since p is in thousands of dollars, this means the price of the house was $150,000.
This means f(150) is the average number of days the house stayed on the market before being sold for $150,000.</span></span>
probability that a dessert sold at a certain cafe contains chocolate is 86%.
The probability that a dessert containing chocolate also contains nuts is 30%.
Find the probability that a dessert chosen at random contains nuts given that it contains chocolate
P(nuts given chocolate) = .30/.86 = .349 or 34
Answer:
There are 11550 possible selections
Step-by-step explanation:
Given


Required
How many ways can 4 men and 4 women be selected
The keyword in the question is SELECTION and it means COMBINATION;
So, number of selection is:


This gives










Hence;
<em>There are 11550 possible selections</em>
Answer:
The volume of the water in the pool is 1,017 cubic feet
Step-by-step explanation:
we know that
The volume of a cylinder is equal to

we have
----> the radius is half the diameter
Remember that

so

To find out the height of the water, subtract 0.5 feet from the height of the swimming pool

assume

Find the volume of the water


Answer:
C)
f(–3) = 9
Step-by-step explanation:
Given f(x) = 4x^4 + 5x^3 – 15x^2 – 45
f(-3) means let x = -3
f(-3) = 4(-3)^4 +5(-3)^3 – 15(-3)^2 – 45
=4(81) +5(-27) -15(9) -45
= 324 - 135 - 135 -45
=9