Answer:
[0.4235, 0.5365]
Step-by-step explanation:
Data given and notation
n=300 represent the random sample taken
X=300-98-58=144 represent the people that support the candidate A in the sample
estimated proportion of people that support the candidate A in the sample
represent the significance level
Confidence =0.95 or 95%
p= population proportion of people that support the candidate A.
Confidence interval
The confidence interval would be given by this formula
For the 95% confidence interval the value of
and
, with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
And replacing into the confidence interval formula we got:
And the 95% confidence interval would be given (0.4235;0.5365).

He "owled" from the pain xD
Solution
Number of weeks in a year = 52 weeks
If in a normal year when each package of flea treatment lasts for 4 weeks, then in a year there Jim's dog will have to be treated for

Where as, when the fleas are bad in a year, the treatment lasts for only 3 weeks.
Then in a year Jim's dog would get

So Jim's dog will get 17- 13 =4 treatments more.
4 treatments that are made in 3 weeks each will be 4×3 =12 weeks more treatment
For this case we have the following equation:
E = 9m + 8100
Substituting E = 8865 we have:
8865 = 9m + 8100
Clearing m we have:
9m = 8865-8100
m = (8865-8100) / (9)
m = (765) / (9)
m = 85 Kg
Answer:
Gavin's mass is:
m = 85 Kg