$2.25x+$3.50=$35
so, $35-$3.50=$31.50
Then you divide $31.50 by $2.25
That equals 14
So, x=14
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
To find the y intercept using the equation of the line, plug in 0 for the x variable and solve for y. If the equation is written in the slope-intercept form, plug in the slope and the x and y coordinates for a point on the line to solve y. Hope this helped! :)