Electric current in a solid metal conductor is caused by the movement of electric charge. An electric current is the flow of electric charge. An electron current, the flow of electrons, contributes to an electric current since the electron 'carries' negative electric charge. The flow of ions also contributes to an electric current in, for example, the electrolyte of an electrochemical cell.
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec
Answer:
F = 316.22 N
Explanation:
Given that,
The wind blows a jay bird south with a force of 300 Newtons.
The jay bird flies north, against the wind, with a force of 100 newtons.
Both the forces are acting perpendicular to each other. The net force is given by the resultant of forces as follows :

Hence, the net force on the jay bird is 316.22 N.
<h2>Answer: at an angle

below the inclined plane.
</h2>
If we draw the <u>Free Body Diagram</u> for this situation (figure attached), taking into account only the gravity force in this case, we will see the weight
of the block, which is directly proportional to the gravity acceleration
:

This force is directed vertically at an angle
below the inclined plane, this means it has an X-component and a Y-component:



Therefore the correct option is c