Answer;
1.6 kg.
Solution;
The density is 1.36 g/ml;
The volume is 1.25 qt
However; 1 qt = 946.35 ml
Mass is given by; density × volume;
= 1.25 qts × 946.25 ml/qt × 1.36 g/ml =1609 g
but; 1 kg = 1000 g
Hence the mass = 1609/1000 = 1.609 Kg or 1.61 (sig figs)
Answer: 4.0 g/mL
Explanation:
The volume increased by 5.0 mL. Recall that the number of significant figures is equal to the number of certain values you can read plus one. Here, the volume increased from 14.0 mL to 19.0 mL, so the volume of X is 5.0 mL.
1.
cost in cents
cost = 5m
2.
miles = c + 2
It means there is a lot of the same thing and not many others
Answer : BaS
will be the precipitate which will be formed.
Explanation : When all the three solutions namely;
are mixed together a white precipitate of BaS
is formed as a product in the solution along with the soluble by product of Ammonium nitrate which is