Answer:
C
Explanation
Because My teacher told me that for an example Florida is hot but in Central America is cold or hot and you don’t need a jacket. I don’t remember much
Using the combined gas law, where PV/T = constant, we first solve for PV/T for the initial conditions: (4.50 atm)(36.0 mL)/(10.0 + 273.15 K) = 0.57213.
Remember to use absolute temperature.
For the final conditions: (3.50 atm)(85.0 mL)/T = 297.5/T
Since these must equal, 0.57213 = 297.5/T
T = 519.98 K
Subtracting 273.15 gives 246.83 degC.
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

<span>The steps of solubility of water in N-butanol is as follows:1. N-butanol molecules are attracted to the surface of the water, 2. N-butanol molecules surround water molecules, 3. Butanol mixes with water and 4. Water molecules are carried into N-butanol.</span>