Answer:
Explanation:
Original diameter = 5mm
d= 0.005m. r=0.0025m
True stress (σ) = 290MPa
Coefficient of annealing copper (n)=0.5
True stress is given as force/area
σ=F/A
Ao=πr^2
Ao=1.963×10^-5m2
F=σ ×A
F=290×10^6 ×π×(0.0025)^2
F= 5694.13N
Given that
σ=Kε^n
290=Kε^0.5
n=ε=0.5 at necking
Therefore
290=K×0.5^0.5
K=410.12MPa
ε=In(Ao/A)
0.5=In(π×0.0025^2/A)
exp(0.5)=1.96×10^-5/A
A=1.96×10^-5/exp(0.5)
A= 1.2×10^-5m2
This is the new area
Then the Ultimate Tensile Stress
σ=F/A
σ=5694.13/1.2×10^-5
σ=4.75×10^8Pa
σ=475MPa
Therefore,
The ultimate tensile stress is 475MPa.
The maximum tension is
Fo/Ao=F/A
F=(Fo/Ao) ×A
F=(5694.13/1963×10^-5)×1.2×10^-5
F= 3479.99
F=3480N.
Answer:
θ=142.9°
Explanation:
d=1 *r
angle ϕ= 37.1°
the line connecting pebble and target should be tangent to a circle so
cos(180-ϕ-θ)=
=
∴ θ=180-ϕ-
θ= 180-37.1-0
θ=142.9°
Drag<span> is a </span>force<span> acting opposite to the relative motion of any object moving. It can be calculated as follows:
</span><span><span>vi </span>= (<span><span>80km/</span><span>hr) (1</span></span><span><span>hr / </span><span>3600sec) (</span></span><span><span>1000m/</span><span>1km) </span></span>= <span><span>22.2 m/</span>sec
</span></span>
<span><span>vf</span>= (<span><span>65km/</span><span>1hr) (</span></span><span><span>1hr/</span><span>3600sec) (</span></span><span><span>1000m/</span><span>1km) </span></span>= <span><span>18.06 m / </span>sec</span></span>
<span>
a=<span><span><span>vf</span>−<span>vi / </span></span><span><span>tf</span>−<span>ti = </span></span></span><span><span>18.06m/s−22.2m/s / </span><span>10sec−0sec</span></span>= <span><span>−0.414m</span><span>sec2
</span></span></span><span>F = ma = 1200kg×<span><span>−0.414m</span><span>s2 </span></span>= −496.8N</span>