0.4649331785818406 is what 27.4 grams is converted to! You're welcome!! :)
1 pm = 10∧-10 cm
Therefore, 230 pm is equivalent to 2.3 ×10∧-8 cm.
Atom is in the shape of a sphere,
The volume of a sphere is given by 4/3πr³
Thus, volume of the atom = 4/3π( 2.3 ×10∧-8)³
= 4/3 (3.142 ×12.167×10∧-24
= 5.096 ×10∧-23 cm³
but 1m³= 1000000cm³
Therefore, the volume of the atom = 5.096 ×10∧-29 m³
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
<u>Answer:</u> The volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L
<u>Explanation:</u>
To calculate the volume when temperature and pressure has changed, we use the equation given by combined gas law. The equation follows:

where,
are the initial pressure, volume and temperature of the gas
are the final pressure, volume and temperature of the gas
We are given:
![P_1=0.950atm\\V_1=200L\\T_1=27^oC=[273+27]K=300K\\P_2=0.125atm\\V_2=?L\\T_2=-10^oC=[273-10]K=263K](https://tex.z-dn.net/?f=P_1%3D0.950atm%5C%5CV_1%3D200L%5C%5CT_1%3D27%5EoC%3D%5B273%2B27%5DK%3D300K%5C%5CP_2%3D0.125atm%5C%5CV_2%3D%3FL%5C%5CT_2%3D-10%5EoC%3D%5B273-10%5DK%3D263K)
Putting values in above equation, we get:

Hence, the volume when the pressure and temperature has changed is 1332.53 L
1500 cm^3 ; 1 mL equals 1 cm^3