Answer:
Shifts the equilibrium to the left. reduces solubility.
Explanation:
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S S 2S
∴ Ksp = 6.4 E-9 = [ Mg2+ ] * [ F- ]² = S * (2S)²
⇒ 4S² * S = 6.4 E-9
⇒ 4S³ = 6.4 E-9
⇒ S³ = 1.6 E-9
⇒ S = 1.1696 E-3 M
- NaF(s) → Na+(aq) + F-(aq)
0.10M 0.10M 0.10M
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S' S' 2S' + 0.10
⇒ Ksp = 6.4 E-9 = (S')*(2S' + 0.10)²
If we compare the concentration (0.10 M) of the ion with Ksp ( 6.4 E-9 ); thne we can neglect S' as adding:
⇒ 6.4 E-9 = (S')*(0.10)² = 0.01S'
⇒ S' = 6.4 E-7 M
∴ % S' = ( 6.4 E-7 / 0.1 )*100 = 6.4 E-4% <<< 5%, we can make the assumption
We can observe that S >> S' ( 1.1696 E-3 M >> 6.4 E-7 M ), which shows that the solubility is reduced by the efect of the common ion from the salt, which causes the equilibrium to shift to the left, precipitating part of MgF2(s).
The structure of
Alanine is shown below,
Except the carbon atom of carbonyl group which is
Sp² Hybridized, all remaining atoms are
Sp³ Hybridized. The hybridization of each element is depicted in a box below,
The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
Only II) is correct
Explanation:
I) The red color of the rubies is a physical property of its own structure (wich contains chromium ions)
II)Objects made of silver become tarnished not by a physical property, but as the result of a chemical reaction on the surface of the object made of silver in combination with the sulfur in the air

This changes the color of the object to black, (similar to the iron oxidation)
iii)Boiling is a physical change where a liquid substance absorbs heat in some way (e.g. a flame) and becomes a gas
Answer:
B,C,D
Explanation:
The yield of CCl4 depends on the amount of CH4 in a 1:1 ratio. The amount of Cl2 is twice that of CH4 hence some must be left over. To ensure that all the Cl2 is used up, more CH4 must added to the system.