Answer:
magnitude = 7.446 km, direction = 75.22° north of east
Explanation:
From the questions,
To get the the magnitude of the resultant vector we use Pythagoras theorem
a² = b²+c²
From the diagram,
y² = 1.9²+7.2²
y² = 55.45
y = √(55.45)
y = 7.446 km.
The direction of the dolphin is given as,
θ = tan⁻¹(7.2/1.9)
θ = tan⁻¹(3.7895)
θ = 75.22° north of east
Hence the magnitude of the resultant vector = 7.446 km, and it direction is 75.22° north of east
Answer:
, 
Explanation:
The jet is flying at constant velocity: this means that its acceleration is zero, so the net force acting on the jet is also zero.
Therefore, we can write:

where
is the thrust force generated by each engine of the jet
is the drag force
Solving for Fd,

The velocity of the jet is

So, the rate at which the drag force does work (which is the power) is

and substituting

we find

Converting into horsepower,

Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
The work done by a system on a different body is equal to the product of the force exerted and the distance that the body has move in parallel to the force exerted. In this item, we have to determine first the distance and multiply it with the given force equal to 750N.