Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.
Answer:
a) v = √ g x
, b) W = 2 m g d
, c) a = ½ g
Explanation:
a) For this exercise we use Newton's second law, suppose that the block of mass m moves up
T-W₁ = m a
W₃ - T = M a
w₃ - w₁ = (m + M) a
a = (3m - m) / (m + 3m) g
a = 2/4 g
a = ½ g
the speed of the blocks is
v² = v₀² + 2 ½ g x
v = √ g x
b) Work is a scalar, therefore an additive quantity
light block s
W₁ = -W d = - mg d
3m heavy block
W₂ = W d = 3m g d
the total work is
W = W₁ + W₂
W = 2 m g d
c) in the center of mass all external forces are applied, they relate it is
a = ½ g
1 in=2.54 cm=(2.54 cm)(1 m/100 cm)=0.0254 m
Therefore:
1 in=0.0254 m
1 in³=(0.0254 m)³=1.6387064 x 10⁻⁵ m³
Therefore:
8.06 in³=(8.06 in³)(1.6387064 x 10⁻⁵ m³ / 1 in³)≈1.321 x 10⁻⁴ m³.
Answer: 8.06 in³=1.321 x 10⁻⁴ m³
Answer:
(a) F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
(b) F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N
Explanation
To find the magnetic force in terms of a fixed amount of charge q that moves at a constant speed v in a uniform magnetic field B we apply the following formula:
F=q* v X B Formula (1 )
q: charge (C)
v: velocity (m/s)
B: magnetic field (T)
vXB : cross product between the velocity vector and the magnetic field vector
Data
q= -1.24 * 10¹¹⁰ C
v= (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85 * 10⁴m/s)j
B =(1.40 T)i
B =(1.40 T)k
Problem development
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)i =
= - (-3.85*1.4) k = 5.39* 10⁴ m/s*T (k)
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* 5.39* 10⁴ m/s* N/ C*m/s (-k)
F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)k =
=( - 5.39* 10⁴i - 5.87* 10⁴j)m/s*T
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* ( 5.39* 10⁴i + 5.87* 10⁴j) m/s* N/ C*m/s
F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N