20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.
The specific heat capacity of brass would be ranked between 0 and infinity
Answer: TENSION and WEIGHT
Explanation:
Force experienced by the spring is called TENSION while the WEIGHT is the gravitational pull on the body towards the earth surface. Therefore the forces acting on the cart are TENSION and WEIGHT(weight acts downwards (along negative y-axis) while the TENSION upward(along positive y-axis).
Answer:
1.6 s
Explanation:
To find the time in which the potential difference of the inductor reaches 24V you use the following formula:

V_o: initial voltage = 60V
R: resistance = 24-Ω
L: inductance = 42H
V_L: final voltage = 24 V
You first use properties of the logarithms to get time t, next, replace the values of the parameter:

hence, after 1.6s the inductor will have a potential difference of 24V