Answer is: 0,0030 mol of carbon dioxide.
Carbon dioxide solubility in water at 20°C and 1 atm is: 3,8·10⁻² mol/L.
Carbon dioxide solubility in water at 25°C and 1 atm is: 3,5·10⁻² mol/L.
Difference is: 0,038 mol/L - 0,035 mol/L = 0,003 mol/L.
V(carbon dioxide) = 1 L.
n(carbon dioxide) = V · c.
n(carbon dioxide) = 1 L · 0,003 mo/L.
n(carbon dioxide) = 0,0030 mol.
Answer:
391.462 g
Explanation:
First, let's calculate the total mass of the solution by the definition of density (d)
d = m/V, where <em>m</em> is the mass in gram and <em>V</em> the volume in mL. So for the given solution
1.285 = m/800
m = 1028 g
The mass of sulfuric acid will be:
0.3808x1028 = 391.462 g
Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer:
concrete has more mass and it will block more noise than than the wood plus the wood is thiner the thicker the substance is the better u won't hear noise
Explanation:
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor