Answer:
The answer is below
Explanation:
Given that:
mass (m) = 86 kg, distance (L) = 2.75 m, θ = 31°, force (F) = 595 N, initial velocity (
) = 2.4 m/s, g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
The net work can be gotten from the equation:

From the work-energy theorem equation, we can get her speed at the top of the ramp (
)
Hence:

Answer:
Wet surfaces areaA=+25.3ft^2
Explanation:
Using F= K×A× S^2
Where F= drag force
A= surface area
S= speed
Given : F=996N S=20mph A= 83ft^2
K = F/AS^2=996/(83×20^2)
K= 996/33200 = 0.03
1215= (0.03)× A × 18^2
1215=9.7A
A=1215/9.7=125.3ft^2
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.
Answer:
Rate of change of water will be -6 gallon/minute
Explanation:
We have given water in the tank as the function of time as

We have to find the rate of change of water in the tank at t = 3 minute
For rate of change we have to differentiate both side
So 
At t = 3 minute
