Answer:
is the mass of librarian.
Explanation:
Given:
- mass of the system,

- velocity of librarian relative to the ground,

- velocity of the cart relative to the ground,

N<u>ow using the principle of elastic collision:</u>
Net momentum of the system is zero.


is the mass of librarian.
Its been some time so i might be wrong but i think the answer is 3 either or 2
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus