Answer:
the base of the ladder is 27.89 ft away from the building
Step-by-step explanation:
Notice that this situation can be represented with a right angle triangle. The right angle being that made between the ground and the building, the ladder (32 ft long) being the hypotenuse of the triangle, the acute angle of
being adjacent to the unknown side we are asked about (x). So, we can use the cosine function to solve this:

which rounded to the nearest hundredth gives;
x = 27.89 ft
<span>-Both box plots show the same interquartile range.
>Interquartile range (IQR) is computed by Q3-Q1.
For Mr. Ishimoto's class, Q3 is 35 and Q1 is 31. 35-31 = 4.
For Ms. Castillo's class, Q3 is 34 and Q1 is 30. 34-30 = 4.
</span><span>-Mr. Ishimoto had the class with the greatest number of students.
>Mr. Ishimoto had 40 students, represented by the last data point of the whiskers.
</span><span>-The smallest class size was 24 students.
>Which was Ms. Castillo's class.</span>
Let number of driveways , she shoveled on Sunday = x
And for 4 driveways , Kendra charges = 4*11=44
Therefore,
143 = 44 + 11x
And that's the model for the given situation .
Subtracting 44 from both sides,
143-44 = 11x
99 = 11x
Dividing both sides by 11
x = 9
Therefore she shoveled 9 driveways on Sunday .
The question asks for the rate of toys per hour.
So we shall divide the total toys assembled by the total hours.
Its a five day week.
The number of hours allotted per day are 8.
So total allotted during the week are 8 × 5 = 40 hours.
Number of toys made during the week are 400.
Hence the number of toys assembled per hour per person
= number of toys / number of hours
= 400 / 40
= 10 toys per hour per person.
The average number of toys assembled per hour per person is 10.
Each student will paint about 1.33 feet or about 1ft, 4in.