As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer:
1) potential energy of the bond.
2) Linear
3) The electrons are transferred from K to Cl.
4) ClF
5) Oxygen
6) Electrolysis
7) Double displacement
Explanation:
As two atoms approach each other in a bonding situation, the potential energy of the bond is minimized as the internuclear distance of the bonding atoms decreases.
BeH2 has two electron domains and the central beryllium atom is sp2 hybridized. According to valence shell electron pair repulsion theory. A molecule having two regions of electron density will lead to a linear molecule.
KCl is an ionic compound hence there is a transfer of electrons from K(metal) to Cl(nonmetal).
ClF has partial charges because it contains a polar covalent bond. The partial charges arise from the dipole within the molecule. LiF is a pure ionic compound formed by transfer of electrons from Li to F. The species possess full and not partial charges.
When an oxygen atom bonds with another oxygen atom, what has been formed is a homonuclear covalent bond. Since the electro negativity of the both atoms is exactly the same, a pure covalent bond is formed. Recall that polar covalent bonds are formed when there is a significant electro negativity difference between the bonding atoms.
When direct current is passed through certain salt solutions during electrolysis, gases may be evolved and collected at the appropriate electrodes.
A double-replacement reaction is a reaction in which the cations and anions present in two different ionic compounds that are reacting together exchange their positions to form two new compounds on the product side. For instance, look at the reaction shown in question 7 as a typical example of this;
AgNO3 (s) + NaCl (s) → AgCl (s) + NaNO3 (s).